Kategorije
 
 
 
 
 

elektrokemični ali polprevodniški?

Osnovna delitev je glede na tip senzorja. Ti so bodisi na osnovi polprevodniškega senzorja bodisi napredni detektorji s senzorjem gorivnih celic. V zadnjih letih je prišlo do pomembne spremembe na področju preizkuševalnikov gorivnih celic. Proizvajalci, ki so se doslej ukvarjali le s proizvodnjo polprevodniških alkoholnih testerjev, so začeli izdelovati tudi testerje gorivnih celic (elektrokemičnih senzorjev) v velikih serijah. Masovna proizvodnja vedno prinese znižanje cene, zato so preizkuševalci s to tehnologijo postali dostopni. Vendar se obe tehnologiji bistveno razlikujeta.

Alkotesterji s polprevodniškim senzorjem

Testerji alkohola s polprevodniškim senzorjem uporabljajo polprevodniški senzor iz vlaken, ki deluje na relativno visoki temperaturi. Ko se senzor segreje na delovno temperaturo, lahko zazna plin etanol in spremeni njegov upor glede na njegovo koncentracijo. Ta sprememba odpornosti se nato oceni in pretvori v številčno vrednost, ki označuje približno koncentracijo alkohola v izdihanem zraku – neposredno v krvi testirane osebe.
Da bi dobili predstavo o tehnološki zapletenosti te meritve: ti senzorji morajo biti sposobni zaznati približno 50 molekul etilnega alkohola v 1 milijonu molekul zraka pri običajnih izmerjenih koncentracijah (npr. 0,3 ‰) (in jim še vedno dodeliti pravilno vrednost) ! Ti senzorji imajo omejeno življenjsko dobo in tako določajo uporabnost naprave.

Alkotesterji z elektrokemijskim senzorjem

Testerji alkohola z elektrokemičnim senzorjem uporabljajo poseben elektrokemični senzor, katerega funkcija temelji na zaznavanju spektra, ki nastane zaradi različne mobilnosti ionov v električnem polju. Najpomembnejše značilnosti tega zahtevnega merilnega principa so natančnost in zanesljivost ter odlična selektivnost (neobčutljivost na druge plinaste snovi, ki so lahko prisotne v izdihanem zraku).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polna (Desktop) različica